Ofis-Masalari-Nasil-Uretilir

Ofis Masaları Nasıl Üretilir?

19.07.2019 12:40:43

Ofis mobilyaları nasıl üretilir?

Ofis masaları (Yönetici masaları, çalışma masaları, grup masaları, müdür masaları vb.)

Öncelikle gelen siparişe göre planlama ve ölçülendirme yapılır. Hangi renkte ne malzeme lazım? tesbit edildikten sonra hammadde stokta varmı stoklar tesbit edilir. Masa tablası ve ayakları 3cm melamin yonga levhadan oluşmaktadır. Çıkardığımız ölçülendirme föyüne göre çift bıçaklı kesim makinasında melamin plaka kesimi yapılır. Levha kesilirken kenarlarda çapak kalmaması için bıçakların keskinliğine dikkat etmemiz gerekiyor. Kesim yapıldıktan sonra levha kenarları içinde ham suntayı görmekteyiz.

Bu kenarların kapatılması lazım. Bunu yapmak içinde PVC. kenar bantlama makinasına istediğimiz renkte PVC ile kaplıyoruz. PVC kalınlığı 2mm olmalıdırki hem darbelere karşı dayanıklı olsun hemde kenarlarda keskinlik kalmaması için radius (yuvarlatma) yapabilelim. Merdiven altı imalatçılar veya ucuz ürün satmak isteyen bazı üreticiler ütü bant kullanmaktadır. Bu durumda masa tablası kenarları kısa bir süre sonra sökülmeye başlar ve estetik durmaz.

Kestiğimiz tüm levhalara PVC çekildikten sonra sıra masamızı montaj edebilmek için minifix delikleri açmak için CNC makinasına gidiyoruz. Masa tablamızın ölçüsüne göre bağlantı sağlayacak noktalara delik delinmektedir. Bu delikler yatay ve dikey konumlarında birbirini karşılayacak şekilde olmalıdır.

Delik delme işlemi bittikten sonra sıra minifix bağlantıları montaj etmeye geldi. Minifix bağlantılar dişi ve erkek somunlardan oluşmuş mobilya için özel olarak üretilen parçalardır. Bu bağlantıları matkap ile yapmak zorundayız, tornavida ile gücümüz yetmiyor. Minifix bağlantılarını taktıktan sonra masamızı zeminden ayıran pingoları montaj etmemiz gerekiyor. Bu pingolar zemin ayarlı olup plastik tabanlı içinde dişli bulanan parçalardır.

Masamızın üretimi bitti. Şimde minfix bağlantılarda tornavida ile sökebiliriz. Masamızı parçalara ayırdıktan sonra asetonla tutkalları silmemiz gerekiyor. Bu işlemide bitirdikten sonra ambalajını yapıyoruz. Ürünümüz sevkiyata hazır.