Masa-Dekorasyonlari

Masa Dekorasyonları

19.07.2019 13:19:33

Masa dekorasyonları, pek çok hanenin mutfak ve yemek masaları için dekorasyonu tamamlayan köşe taşlarından birini oluşturur. Masa dekorları, desenleri ve dokuları ile iç tasarımın tarzının ve karakterinin altını çizmenin benzersiz bir yolu oldukları kadar, aynı zamanda da masa düzeninin dekoratif ve fonksiyonel parçalarını birleştiren birer aksesuar olarak tasarlanırlar. Masayı yalıtan ve koruyan pratik bir dekoratif araç görevi görmelerinin yanı sıra etkin ve doğru bir seçim yapıldığında bir masa örtüsü kalabalık bir odadaki gürültü seviyesini bile düşürebilir. Peki yemek odaları ya da mutfaklar için doğru masa örtüsünü nasıl seçebilirsiniz? Aşağıda masalarınızı süsleyecek en güzel örtüyü bulabilmeniz için ipuçlarını derledik.

Masa dekorasyonu seçiminde beş anahtar nokta

1. Baskınlık
Baskınlık derken mevcut tasarım unsurlarına veya tasarım modelinin ana odak noktasına işaret eden odanın genel ambiyansına hakimiyet oranından bahsediyoruz. Doğru masa örtüsü, yemek takımı ve oda dekorasyonunun baskın rengini, desenini ve dokusunu vurgular. Dekorasyonunuzda yer alan renklerle benzer renklerde, ancak odanın içindeki dekorun tüm tasarım ögelerini de birleştiren bir örtü modeli seçmek en iyisidir.

2. Görsel ağırlık
Görsel ağırlık, odanın büyüklüğüne göre masa dekorasyonu,desen boyutları ile ilgili bir konudur. Masa örtüsü seçiminiz masanızın işgal ettiği alanı kolayca vurgulayabilir veya maskeleyebilir. Profesyonel dekoratörler, büyük bir odada, özellikle de geniş salonun içinde yer alan büyük yemel alanlarında masa düzeninin odanın içinde görsel olarak kaybolmasını engellemek için büyük, sıkı düzenlenmiş desenlerle örülmüş bir masa dekorasyonu kullanılmasını tavsiye ediyorlar. 

3. Renk
Masa dekorunun rengi, sofra takımını değiştirmeden sofranın etrafında şekillenen ambiyansı ve odanın havasını değiştiren bir araçtır. Mavi ya da yeşil gibi soğuk renkler, grimsi tonlarla dekore edilmiş yemek takımlarıyla mükemmel bir uyum sağlar. Kırmızı ya da sarı gibi sıcak renkler ise sarımsı veya toprak tonlarının yoğun olarak kullanıldığı yemek alanları için ideal renk tercihlerini oluşturur. Fildişi, bej veya ten rengi gibi nötr renkli masa örtüleri de toprak tonlu, ahşap yemek masaları ve sofra takımlarına uyum sağlar, ayrıca koyu renkli yemek alanları ile de dengeli bir ambiyans ortaya çıkarıyorlar. 

Dekorasyonun tarzı ve odadaki mobilyaların yoğunluğu da genellikle renk seçimlerini etkiler. Bu nedenle yemek masası etrafındaki görsel ortamı oluşturan dekorasyona desen ve renklerle katkı sağlarken daha benzersiz ve şık kombinasyonlar oluşturmak için renkli aksesuarlar ve sofra takımında yer alan cam eşyaları yaşam tarzınızı tansıtacak şekilde kullanmaktan da çekinmeyin.