Epoksi-Sehpa

Epoksi Sehpa

19.07.2019 12:32:41

EPOKSİ SEHPA

Epoksi sehpalar, şeffaf reçine diye bilinen ve son zamanlarda özellikle ahşap türü dekoratif ürünlerde kullanılan bir endüstriyel malzeme ile kaplanır. Amaç görselliğin yanında, epoksinin yüksek dayanıklılık gücünden yararlanmak ve dekoratif malzemeyi korumaktır. Epoksi kaplamalar mobilya sanayisinde özellikle masa, sehpa ve tezgah kaplamada sıkça karşımıza çıkmaktadır. Yenilenmeye ve onarıma ihtiyacı olan tüm ahşap ürünlerde şıklık ve sağlamlık katar. Özellikle sık sık kullanılan mutfak ve yemek masalarında kullanımı oldukça fazladır. Eski masa ve sehpalara müşterinin isteğine göre modernlik katılabilir ya da otantik bir görüntü verilebilir. Epoksi maddesinin bir diğer özelliği kaplanan yüzeyde toz ve kir oluşumunu engellemesidir. Tozu iterek yüzeye yapışmasını önler. Bu sayede kullanılan mekanlarda temizlik açısından da kolaylık sağlar. Her türlü ahşap malzemeye uygulanabilen epoksi, iyi bir yalıtkan olması ile de suyu tutmaz ve ahşapta mantar, küf, koku oluşumunu önler. Bu özelliği sayesinde de mobilya üreticilerinin en çok kullandığı kaplama malzemesidir.

Epoksi Sehpalar Uygulama Aşamaları

Epoksi sehpa yapımına başlamadan önce, bir kaba epoksi reçine ve sertleştirici eklenir ve sertleştirici içindeki hava kabarcıklarının sönmesi için güzelce karıştırılır. Ancak bu kabarcıkları yine de sönmüyorsa ahşabın üzerine döküldüğünde bir ateş yada çakmak yardımı ile patlatılabilir.
Epoksinin iyice karıştırıldığı renginin şeffafa dönmesi ile anlaşılır.
Bir kalıp hazırlanır ve epoksi karışım ince bir tabaka şeklinde kalıba dökülür.
Bir mala yardımı ile epoksi yüzeye eşit biçimde yayılır.
Epoksi yayma işlemi bittikten sonra, doğal ahşap epoksi üzerine dikkatlice yerleştirilir.
Kalıp olarak plastik malzeme kullanılabilir. Epoksi plastik ve naylon malzemeye yapışmayan bir karışımdır, bu sayede epoksi masa kuruduktan sonra kalıptan çıkarılması kolay olur.
Döküm esnasında ortam sıcaklığıda önemlidir. Sıcaklık en az 22 derece olmalıdır ve yüksek sıcaklıkta uygulama yapılıyorsa 15-20 dakika içinde epoksi kaplama işlemini bitirmek gerek. Çünkü epoksi maddesi yüksek ısıda çok hızlı donar ve yüzeye yapışır.
Epoksi sehpa yapımından sonra ahşap üzerindeki pürüzler taşlama yöntemi ile düzleştirilebilir.