Epoksi-Masa

Epoksi Masa

19.07.2019 11:56:10

Epoksi masa, özel ağaçlardan alınan kütüklerin belirli bir desen halinde oyulduktan sonra dayanıklı ve estetik bir kaplama malzemesi olan epoksi ile doldurulmasından üretilmektedir. Epoksi masa yapımında şeffaf epoksi malzemeleri kullanıldığı gibi renkli metalik epoksi boyalarda tercih edilebiliyor.

Son yıllarda müşteriler tarafından gözde haline epoksi masalar, şeffaf reçine olarak da bilinen ve endüstriyel bir malzeme olan epoksi ile kaplanmaktadır. Epoksi kaplama yaptırmanın en büyük avantajı, dayanıklılığı arttırmak ve dekoratif malzemeyi korumaktır.  Epoksi masa yapımı profesyonel ve tecrübeli ekipler tarafından belirli hesaplamalar ve planlamalar ile yapılmalıdır. Bunun nedeni ise epoksi kaplama malzemesinin maliyetli olması ve bir işlemin yapıldıktan sonra geri alınmasının oldukça zor olmasıdır. Bu yazımızda sizlere epoksi masa nedir ve nasıl üretilir sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Epoksi dökümü bittikten sonra üretimin en önemli aşamaları zımpara ve parlatma işlemleridir. Bu aşamalar epoksi masanın şeffaflığını ve kalitesini belirleyen en önemli aşamalardır. Dip not: Epoksi masalarda dikkat edilmesi gereken özellik epoksi içine ağacın konulması değil, epoksinin en az cam kadar keskin şeffaflığa sahip olmasıdır.

Epoksi Masa Yapımı ve Püf Noktaları Nelerdir ?
Epoksi masa yaptırmadan önce çeşitli uygulama örneklerinin incelenmesi oldukça önemlidir.  Epoksi masa yapımında dikkat edilmesi gereken ilk konu planlı ve titiz çalışmaktır. Bununla birlikte ahşap masanın oyulan ya da boşluk olan bölmelerine ne kadar miktarda epoksi malzemesi kullanılacağının da önceden hesaplanması gerekir. Yanlış bir malzeme miktarı hesaplaması yapılır ise hem maliyetli hem de yanlış bir epoksi masa yapımı gerçekleşebilir. Epoksi kaplamalar yenilenmeye ve onarıma ihtiyacı olan tüm ahşap ürünlerde şıklık ve sağlamlık sağlar. Özellikle sık sık kullanılan mutfak ve yemek masalarında kullanımı oldukça fazladır. Epoksi masa yapımında ceviz ağacının kullanılması ve epoksi malzemesinin dayanıklı bir yapıya sahip olması ile özel üretim diğer ceviz ağacı masalardan daha uzun süre kullanılabilmektedir. Epoksi masa yapımında ağaç türüne de oldukça dikkat edilmelidir. Bunun nedeni ise her ağacın renginin ve deseninin farklı olmasıdır.

 

Epoksi Masa Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
Epoksi, yalıtım ve yapıştırıcı olarak kullanılan, suya, aside ve ısıya karşı yüksek dayanıklılık gösteren bir yapı malzemesidir. Güçlü yapısı ve dayanıklılığı sebebiyle farklı endüstriyel alanlarda da kullanılmaktadır. Son yıllarda da mobilya sektöründe yaşanan radikal değişiklikler ve farklı mobilya tarzları ile içeriğindeki bileşenler değiştirilerek farklı versiyonları üretilmiş ve mobilya sektöründe kullanımı yaygınlaşmıştır. Reçine haline eklenen sertleştirici madde ile yapısına göre belli bir sürede donma sağlayan epoksi, bir kez donma sağladıktan sonra, artık zarar görmesi zor, güçlü bir malzemedir.

Epoksi masa yapımında kullanılan epoksi malzemeleri ve hem estetik görünümü hem de dayanıklı yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Epoksi masa yapımında, pek çok malzeme kullanılmakta ve bu malzemelerin tamamı epoksinin hazırlık aşamasında büyük yer tutmaktadır. Epoksinin içerisinde barındırdığı en önemli maddelerden biri, her epoksi uygulamasında kullanılan reçine bazlı bir malzemedir. Bu malzeme epoksi karışımlarını daha yapışkan yapmaktadır ve bu şekilde uygulandığı alanda daha sağlam bir sonuç oluşturmaktadır. Epoksi masa yapımı için gerekli malzemeler arasında bir diğer önemli olanı ise, karışımın sert ve katı bir hal alabilmesi için kullanılan sertleştiriciler ve bunların arkasından kullanılan yoğunlaştırıcılardır. Bu malzemelerin kullanılmasıyla epoksi karışımı istenilen seviyeye gelmektedir.

Epoksi Boyanın Avantajları Nelerdir?
Epoksi boya bilinen boya renk kataloglarından daha dar bir skalaya sahip olmasına rağmen doğru kullanımla çok daha avantajlı olabilir.

-Kolay uygulanır, kolay temizlenir
-Dayanıklıdır
-Daha şık bir görüntü sağlar
-Uzun ömürlüdür
-Kullanım alanı çok geniştir
-Yalıtkandır

 

 

Epoksi Masa Yapım Aşamaları
Epoksi masa yapımına başlamadan önce çok dikkatli ve titiz bir şekilde çalışmanız gerektiğini unutmayalım.

Yapıma başlamadan önce bir kaba epoksi reçine ve sertleştirici madde eklenir.
Daha sonra sertleştirici madde içerisindeki hava kabarcıklarının sönmesi için malzemeler iyice karıştırılır. Ancak sertleştirici içerisindeki kabarcıklar söndürülemiyorsa, ahşap üzerine döküldüğünde çakmak yardımı ile patlatılabilir.
Şeffaf rengini alana kadar iyice karıştırılmaya devam edilmelidir.
Sonrasında bir kalıp hazırlanmalı ve epoksi karışım bu kalıba ince bir tabaka halinde dökülmelidir.
Bir mala yardımı ile epoksi yüzeye eşit biçimde yayılır.
Epoksinin kalıba iyice yayılmasının ardından doğal ahşap epoksinin üzerine dikkatlice yerleştirilmelidir. Ancak döküm işlemi sırasında ortam sıcaklığına dikkat edilmeli. Çünkü sıcaklığın en az 22 derece olması gerekir.
Yüksek sıcaklıkta uygulama yapılıyorsa 15-20 dakika içerisinde kaplama işleminin tamamlanması gerekir. Çünkü epoksi yüksek ısıda çabuk donar ve yüzeye yapışır.
Son olarak ise ahşap üzerindeki pürüzler taşlama yöntemi ile düzleştirilebilir.

Epoksi dökümü bittikten sonra üretimin en önemli aşamaları zımpara ve parlatma işlemleridir. Bu aşamalar epoksi masanın şeffaflığını ve kalitesini belirleyen en önemli aşamalardır.


Dip not: Epoksi masalarda dikkat edilmesi gereken özellik epoksi içine ağacın konulması değil, epoksinin en az cam kadar keskin şeffaflığa sahip olmasıdır.