Bir-Kac-Maddede-Epoksi-Kaplama-Yapmanin-Faydalari

Bir Kaç Madde'de Epoksi Kaplama Yapmanın Faydaları

19.07.2019 15:20:42

1- Uzun Yıllar Boyunca Sorunsuz Kullanım
Epoksi maddesinin zeminlerde kullanılmasının başlıca nedeni beton zeminlerin oldukça kolay bir biçimde bozulmasıdır. Epoksi zemin uygulamaları direkt olarak beton zemine uygulanabilen ve oldukça uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle portakal kabuğu desenli epoksi zemin uygulamaları fabrika ve depo zeminleri gibi alanlarda kullanım için özel olarak üretilmektedir. Portakal kabuğu epoksi zemin uygulamalarında öncelikle beton zemine şap harcı uygulaması yapılır. Ardından dayanıklılığı arttırmak için ara katlara astar uygulanır. Epoksi zemin işlemleri ne kadar sert bir zemine uygulanır ise o kadar dayanıklı bir yapıya sahip olacaktır.


2- Hijyenik Epoksi Zemin Uygulamaları
Epoksi zemin kaplamalar zaman içerisinde geliştirilerek birçok zeminde kullanıma uygun hale getirilmiştir. Bu alanların başında ise okullar, hastaneler ve laboratuvarlar gelmektedir. Epoksi zemin kaplama malzemeleri diğer kaplamalara göre daha hijyeniktir. Kir tutmayan bir yüzeye sahip olan epoksi zeminler kolay temizlenebilir olması ile hijyenik bir yapıya sahip olmaktadır. Aynı zamanda anti-bakteriyel malzemeler ile üretilmesi ile laboratuvar gibi alanlarda gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır.

 

3- Zeminde Canlı Renkler
Zeminler iç dekorasyon uygulamaları için oldukça önemlidir. Doğru zemin kaplama uygulamaları ile iç dekorasyonda oldukça estetik ve farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Epoksi zemin boyaları canlı renkler için özel olarak üretilmektedir. Diğer zemin kaplama boyaları bir süre sonra solar ve canlılığını kaybetmektedir. Epoksi zemin boya uygulamaları sadece iç dekorasyonda değil otopark zemin kaplama işlemlerinde ya da fabrika zeminlerinde uyarı çizgileri içinde kullanılmaktadır. Her türlü aşınmaya karşı dayanıklı olan epoksi maddesi ile istediğiniz rengi zemine uygulayabilirsiniz.


4- Üç Boyutlu Görselleri Zemine İşleyebilirsiniz
Mağaza ya da alışveriş merkezlerinde müşterilerin dikkatini çekmek oldukça önemlidir. Dikkat çekici ve estetik bir mağaza tasarımı ile çok sayıda müşteriye satış yapma olasılığınız artacaktır. Bu noktada üç boyutlu epoksi zemin uygulamalarından yardım alabilirsiniz. Üç boyutlu epoksi zemin uygulamalarında istediğiniz herhangi bir görsel zemine uygulanır. Uygulanan bu görselin üstüne 3D Crystal adı verilen özel epoksi zemin maddesi uygulanır. Böylece hem mağaza zemini uzun yıllar boyunca aşınmaya karşı dayanıklı olacak hem de zeminde etkileyici ve ilgi çekici 3D bir görsele sahip olacaksınız.


5- Epoksi Zeminler Kimyasala Karşı Güçlüdür
Fabrika ve depolarda birçok iş kazası yaşanabilmektedir. Özellikle zeminler doğru ve sağlıklı bir biçimde yapılmadığında iş kazalarına davetiye çıkarmaktadır. Zemine dökülen kimyasallar ya da sıvı maddeler zeminde erime ya da aşınma yapabilmektedir. Oluşan bu erimeler ya da aşınmalar için tadilat masrafları da oldukça yüksek olabilmektedir. Eğer sürekli kimyasal madde kullanılan bir alana sahipseniz epoksi zemin uygulamaları ile zemini kimyasal maddelere karşı güçlendirebilirsiniz. Epoksi zemin işlemleri sonrasında zeminde sert bir film yüzeyi oluşacaktır. Bu yüzey, seyreltik asitlere, seyreltik ve yoğun asitlere, temizlik deterjanlarına, hayvansal yağlara, deniz suyuna, mazot benzin alkol ve daha birçok solvente dayanıklıdır Böylece hem zemin tadilat masraflarından hem de iş kazalarından kaçınabilirsiniz.


6- Dış Mekanlarda Güvenle Kullanılabilir
Dış mekanlarda kullanılan zeminler güneş ve yağmur gibi etkiler yüzünden çok daha hızlı bir şekilde aşınabilmektedir. Teras zeminlerinde ya da havuz zeminlerinde suya ve UV ışınlarına karşı dayanıklı maddeler kullanılmalıdır. Örnek olarak teras zemin kaplama işlemlerinde güneşe dayanıklı olmayan maddeler kullanılması hem yangın riskini arttıracaktır hem de teras zemininin kullanım süresini bir hayli kısaltacaktır. Epoksi zemin uygulamaları doğru uygulama ve çeşit tercihi ile tüm dış etkilere karşı dayanıklıdır. Bunlara ek olarak otopark zeminlerinde de epoksi zemin uygulamaları güvenle kullanılabilmektedir.


7- Evinizde Estetik Zeminler Elde Edebilirsiniz
Epoksi zemin işlemleri sadece fabrika, mağaza ve depolarda değil, evlerimizde de güvenle kullanılabilmektedir. Anti-bakteriyel ve dayanıklı olması ile çocuk odalarında tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda farklı renkleri ile zeminde çocuğunuz için oldukça eğlenceli bir alan oluşturabilirsiniz. Bunlara ek olarak mutfağınızın zemininde şeffaf epoksi zemin uygulamalarını tercih ederek hem hijyenik hem de estetik bir mutfağa sahip olabilirsiniz.